SÓLYOM LÁSZLÓT LECKÉZTETTE A FŐRABBI
DOMÁN ISTVÁN FŐRABBI SZENZÁCIÓS KÖNYVE
DOMÁN ISTVÁN FŐRABBI SZENZÁCIÓS KÖNYVE
E huszadik századi memoár szerzője és főszereplője 1956-ban menekül New Yorkba, ahol a nácik, majd a kommunista diktatúra szörnyűségei után nyugalmat és biztonságot remél. A szabadság áhított földjén azonban emberfeletti küzdelmet kell folytatnia a megélhetésért, a beilleszkedésért, s rá kell jönnie, hogy a hidegháborúval, a faji megkülönböztetéssel és a pangó gazdasági helyzettel küzdő Amerika sem kínálhat számára megnyugvást: hamarosan nemcsak mindennapi megélhetése, de az élete is veszélybe kerül. A szerző olvasmányos, magával ragadó stílusban kíséri az olvasót az ötvenes-hatvanas évek New Yorkjának korántsem biztonságos rengetegén keresztül. Saját élményei, valamint a megismert színes emberi sorsok segítségével remek képet fest e politikai és társadalmi feszültségekkel terhes korról. (a Menekülés könyvismertetője) Kép: Domán
Szerény kérdésünk: Miért kellett Dománnak, a kommunista paradicsomból Amerikába menekülnie éppen 1956-ban? Lehet, hogy azért, mert fegyverrel harcolt az ÁVO-s gyilkosok és a szovjet megszállók ellen?
Domán István 1922. november 17-én született Budapesten. A négy polgári iskola befejezése után jesivában folytatta tanulmányait. Mivel ebben az iskola típusban világi tárgyakat egyáltalán nem oktattak, ezért a hosszú tanulmányi idő után elhatározta, hogy a világi tárgyakból is képezi magát. 18 éves korában engedélyt kapott a kerületi főigazgatóságtól, hogy egy évben két osztályt is elvégezhetett, és így 3 év alatt tette le a vizsgákat, a Madách Imre Állami Főgimnáziumban. Utolsó vizsgáit már sárga csillaggal a mellén fejezte be. Nem sokkal utána munkaszolgálatra hívták be, 1945-ben tudott csak bejutni a Pázmány Péter Tudományegyetemre, ahol főleg történelmet és művészettörténetet hallgatott. Egyetemi tanulmányaival párhuzamosan hallgatója lett az Országos Rabbiképző Intézetnek is. 1948 decemberében doktorált "summa cum laude" minősítéssel. Disszertációjának tárgya kapcsolatban volt a Bibliával. Címe: Jónás próféta történetének ábrázolása az ó-keresztény emlékeken. Rabbi-vizsgát 1950-ben tett volna, vagy tehetett volna, miután minden elővizsgája kitűnő eredménnyel sikerült. Azonban az akkori idők szélsőséges politikai körülményei, és az egyetem tanulmányi osztálya arra kényszeríttette, hogy középiskolai tanári vizsgát téve világi állást vállaljon. Így a rabbi-vizsgát el kellett halasztania. Az 1956-os forradalom után az Egyesült Államokba emigrált, ahol hosszú éveken át hittanárként működött. Családi okok miatt és dr. Scheiber Sándor professzor invitálására, akivel egyébként állandó levelezésben állt, visszatért Magyarországra és 1965-ben sikeres rabbi-vizsgát tett. (orzse,részlet)
SOSEM VOLTAK AUSCHWITZBAN
A Duna-TV-ben ma este ment egy egy műsor, hogy a MÁV-ot beperlő zsidó nevek mind hamis nevek voltak. A lista nevei közül párat fölkerestek a műsor készítői és ezek röhögve mondták el, hogy sohasem voltak Auschwitzban és a MÁV-ot perlő anyagról sem tudnak. Azt sem tudják hogy került a nevük a listára. A blogszerkesztő legalább hat nevet keresett a jelzett országokban az aláírók közül, de egy sem volt valós név.
MÁV-PERLŐK: HAMIS NEVEKEN
MOSZAD-ÜGYNÖKÖK : HAMIS ÚTLVELEKKEL
MOSZAD-ÜGYNÖKÖK : HAMIS ÚTLVELEKKEL